Skip to main content

Povjerenje, transparentnost i odgovornost i značaj učinkovitih sistema za provođenje propisa

IFAC Professional Accountancy Organization Development & Advisory Group  | 
Available Languages:

Članovi Grupe za razvoj i savjetovanje profesionalnih računovodstvenih organizacija Međunarodne federacije računovođa (engl. skr. IFAC), mnogi od kojih rade za profesionalne računovodstvene organizacije (engl. skr. PAO) i regulatorna tijela u oblasti računovodstva na međunarodnom, nivou država i regija ili blisko sarađuju s njima, na svom posljednjem sastanku su razgovarali o značaju postojanja povjerenja u računovodstvenu profesiju i sisteme za provođenje istražnih radnji i izricanje disciplinskih mjera (u daljem tekstu: disciplinski postupci) PAO-a. Ovaj članak je proistekao iz rasprave grupe o značaju uloge PAO-a u ispitivanju navoda o prekršajima i sankcionisanju profesionalnih računovođa u službi javnog interesa.

IFAC je u novije vrijeme u više navrata pozvao pripadnike računovodstvene profesije da vode računa o svojim obavezama prema građanima, uključujući njihovu odgovornost da djeluju u javnom interesu, gaje i jačaju povjerenje javnosti kroz prijavljivanje svih rizika prevara i rade na očuvanju podrške građana u periodu kada se privrede nose s krizom izazvanom virusom COVID-19. Povjerenje, transparentnost i odgovornost moraju ići ruku pod ruku. Postupanje u skladu s usvojenim standardima i uz poštivanje profesionalne etike treba dopuniti provođenjem istražnih radnji i izricanjem disciplinskih mjera kada se ukaže potreba za tim. Građani moraju vjerovati u sisteme koji će profesionalne računovođe pozvati na odgovornost u slučaju kršenja propisa, odnosno povrede dužnosti.

U ovom segmentu, na scenu stupaju PAO-i i sveobuhvatni operativni disciplinski postupci. Globalno prihvaćenim mjerilima za disciplinske postupke za PAO-e (Izjava o obavezama članstva br. 6) uređuju se najbolje prakse u odnosu na tri ključna aspekta svakog disciplinskog postupka: provođenje istrage, izricanje disciplinskih mjera i žalbeni postupak. Iako su ta mjerila uvedena još 2012. godine, Izvještaj IFAC-a o statusu međunarodnih standarda u svijetu iz 2019. navodi da upravo norme koje se tiču disciplinskih postupaka bilježe jednu od najnižih stopa usvajanja, tačnije svega 22% jurisdikcija su uvele disciplinske postupke koji u potpunosti uvažavaju navedena mjerila.

Izazovi na globalnom planu  

Stavljajući naglasak na standarde koji se odnose na privatni sektor i s njima povezane sisteme za praćenje osiguranja kvaliteta, regulatorna tijela u cijelom svijetu su oduvijek zapostavljala potrebu za uvođenjem učinkovitih mehanizama za provođenje propisanog. Danas, kada se i od vlasti i od privrede zahtjeva odgovornije postupanje u uslovima ubrzane raspodjele fondova za vanredne situacije, PAO-i, regulatorna tijela i drugi relevantni akteri bi trebali izdvojiti vrijeme da preispitaju disciplinske postupke u svojim zemljama kako bi osigurali da će ti postupci davati očekivane rezultate u periodu pred nama koji će donjeti jednu novu realnost. Sistem za provođenje propisa će biti učinkovit samo ako sve uključene strane usvoje najbolje moguće prakse.

I prije pojave virusa COVID-19, podaci IFAC-a su ukazivali na to da se PAO-i susreću sa stalnim izazovima kada je riječ o uspostavi sveobuhvatnih disciplinskih postupaka, kao što su:

  • neraspolaganje zakonskim ovlaštenjima da uvedu sve neophodne izmjene;
  • neraspolaganje odgovarajućim finansijskim sredstvima i nedovoljna osposobljenost za provođenje izmjena;
  • nedostatak prilika za učenje od drugih i razmjenu znanja i iskustava; i
  • globalizacija računovodstvene profesije.

Tu su sada i novi izazovi koje treba osloviti, poput organizovanja sastanaka disciplinskih komisija putem interneta, postavljanja razumnih rokova za obavljanje razgovora s uključenim stranama i procesuiranje predmeta, te utvrđivanja modaliteta za pružanje podrške, odnosno izricanje disciplinskih mjera na osnovu nalaza praćenja osiguranja kvaliteta koje je izvršeno na daljinu.

Mjerila IFAC-a konkretno propisuju devetnaest najboljih praksi koje treba ugraditi u prosječan disciplinski postupak, ali na uspostavu mehanizama za provođenje istražnih radnji i izricanje disciplinskih mjera za računovođe značajno utiču i regulatorni okviri pojedinačnih jurisdikcija. U velikom broju zemalja, za provođenje propisa koji se odnose na računovodstvenu profesiju nije zadužen isključivo PAO već više regulatornih tijela (primjera radi, odbori za javni nadzor revizije, drugi PAO-i i sl.), svako od kojih može provoditi zasebne disciplinske postupke u skladu sa svojim nadležnostima. To može ograničiti mogućnost PAO-a da samostalno određuju rokove za procesuiranje predmeta, prate napredatk u radu na konkretnim predmetima, te izdaju i objavljuju rješenja o disciplinskim mjerama. U takvim uslovima, sva uključena regulatorna tijela moraju međusobno sarađivati i komunicirati da bi se disciplinski postupci provodili u skladu s najboljim praksama iz Izjave o obavezama članstva br. 6 (engl. skr. SMO 6).

I sama veličina populacije u okviru određene jurisdikcije može predstavljati izazov u smislu osiguravanja finansijskih sredstava i kadrova koje iziskuje uvođenje dvostepenog sistema za provođenje istraga i izricanje disciplinskih mjera, kao i nezavisnosti pojedinaca uključenih u taj sistem od predmeta na kojima rade. To svakako više opterećuje jurisdikcije s malo od onih s velikim brojem stanovnika jer su prisiljene izdvojiti značajna sredstva za provođenje mjera kojima će pokazati koliko ozbiljno shvataju nezavisnost, kao što je angažovanje pravnika za učešće u radu disciplinskih komisija.  

S povećanom globalizacijom i komercijalizacijom kako profesije tako i svijeta uopšte, PAO-ima je sve teže balansirati svoje obaveze prema članovima, koji su u suštini klijenti organizacije, i obavezu postupanja u službi javnog interesa. Tako ih, primjera radi, povećanje dometa tradicionalnih medija i društvenih mreža tjera da preispitaju svoj pristup istragama, tačnije da odrede da li će i dalje postupati samo po prijemu službenih prijava i pritužbi ili reagovati i na informacije do kojih dođu na osnovu izvještavanja medija. Tu je još i sve prisutnije prekogranično djelovanje profesionalnih računovođa koje otvara pitanje na koji način bi PAO-i trebali postupiti u situacijama kada žele preispitati rad, odnosno izreći disciplinske mjere protiv predstavnika profesije koji posluju ili pređu na područje strane jurisdikcije.

Savladavanje izazova

Uspostava odgovarajućih postupaka saradnje sa eksternim tijelima

Uspješno provođenje disciplinskih postupaka iziskuje angažman svih relevantnih strana. Za početak, PAO-i i regulatorna tijela bi trebali postavljati primjer ‘s vrha’, odnosno zalagati se za očuvanje snažne etičke kulture i navika na radnom mjestu i na taj način, po mogućnosti, spriječiti povrede dužnosti.

PAO-i bi trebali uspostaviti i jasne kanale komunikacije između svih regulatornih tijela kako bi se izbjeglo dupliranje posla, odnosno situacije kada više njih provode istragu i izriču disciplinske mjere u istom predmetu, te osiguralo da, onda kada se ukaže potreba za tim, svi srazmjerno provode izrečene sankcije. To je moguće ostvariti, na primjer, kroz uvođenje jedinstvene baze podataka o svim ranijim i otvorenim istragama, uključujući donesena rješenja za cijelu zemlju, koja bi bila dostupna svim relevantnim regulatornim tijelima.

Osiguravanje da je javnost upoznata s postojanjem sistema za istrage i sankcionisanje u sklopu date jurisdikcije

Kroz unapređenje komunikacije i saradnje, PAO-i bi čak mogli iskoristiti i resurse i platforme (na primjer, postojeće internet stranice) regulatornih tijela da i podnošenje prijava i rezultate disciplinskih postupaka učine vidljivijima u javnosti. PAO-i mogu preispitati i to kome sve omogućavaju pristup svojim uputstvima za podnošenje prijava i provođenje popratnih radnji. Neki od njih informacije o postupcima objavljuju na privatnim dijelovima svojih internet stranica namijenjenim samo za članove, što može negativno uticati na uspostavu povjerenja pa bi bilo uputno razmotriti mogućnost postavljanja istih na dio stranice koji je otvoren za širu javnost.

Uključivanje profesionalnih računovođa i pojedinaca izvan računovodstvene profesije

  • U zemljama poput Trinidada i Tobaga u Karibima, gdje je aktivno tek nešto više od 1500 profesionalnih računovođa, teško je ostvariti nezavisnosti u provođenju disciplinskih postupaka. Pravilnik Udruženja ovlaštenih računovođa Trinidada i Tobaga (engl. skr. ICATT) propisuje da u sastav osmočlane disciplinske komisije moraju ulaziti najmanje dvije osobe koje nisu profesionalne računovođe. U svrhu osiguranja takve raznovrsnosti članstva, ICATT je utvrdio listu od trideset pojedinaca koji mogu biti članovi komisije nadležne za provođenje istražnih radnji, disciplinske ili komisije za žalbeni postupak, a na koju su uvršteni i šest njih koji ne rade u računovodstvu i najmanje šest pravnika. Kada određeni član nije u mogućnosti učestvovati u radu na određenom predmetu zbog sukoba interesa ili pitanja nezavisnosti, mijenjaju ga oni koji se dobrovoljno prijave za to.

Pokazivanje nezavisnosti od predmeta istrage i drugih uključenih strana

  • I Udruženje profesionalnih računovođa Kajmanskih Ostrva (engl. skr. CIIPA), koje djeluje na području jednako malo karipske jurisdikcije, se suočava sa sličnim poteškoćama kada je riječ o ostvarivanju nezavisnosti i uključivanju osoba koje nisu profesionalne računovođe u postupak. CIIPA je to riješila kroz potpisivanje ugovora sa advokatskim i pravnim firmama koji im omogućavaju da koriste njihove usluge i ekspertizu tokom cijelog disciplinskog postupka. Ovakav vid profesionalne saradnje s drugim sektorima potvrđuje i opredijeljenost CIIPA-e da služi javnom interesu i da u proces uključuje sve relevantne aktere.
  • Udruženje ovlaštenih računovođa Nigerije (engl. skr. ICAN) je uspostavilo i interni Pravni odjel, na taj način, između ostalog, osiguravajući pravnu ekspertizu za disciplinske postupke. Oni pružaju podršku, pravne savjete i smjernice komisiji za istrage, dok za potrebe disciplinske komisije obavljaju poslove registrara za sve pravne postupke.

Usvajanje pristupa koji se zasniva na dojavama

  • Koliko god da je teško predvidjeti određene poteškoće s njegovom realizacijom, PAO-i moraju bar razmotriti usvajanje ovog pristupa jer su dužni djelovati ne samo u interesu svojih članova već i u interesu šire javnosti. Udruženje javnih računovođa Australije (engl. skr. IPA) je uvelo sistem hitnog reagovanja na dojave o postupanju svojih članova, privremeno im oduzimajući dozvole za rad do završetka istrage. Bez obzira na eventualne kontroverze koje je to izazvalo, IPA se odlučila na brzo djelovanje i zaštitu javnog interesa, smatrajući da bi nedostatak reakcije mogao ugroziti reputaciju ne samo udruženja već i same računovodstvene profesije.

Postavljanje rokova za zatvaranje predmeta

  • Postavljanjem rokova za rješavanje predmeta bez obzira o čemu je riječ pomaže da se izbjegnu kašnjenja i odgode koji mogu biti jednako nepravedni i prema podnosiocima prijava i prema onima koji se brane od optužbi. S druge strane, strogo pridržavanje rokova samo da bi se predmet što prije zatvorio može se negativno odraziti na kvalitet nalaza a, ukoliko istraga preraste u upravni ili krivični postupak, PAO-i mogu izgubiti i svaku kontrolu nad njima. SRRiF-FBiH je iznašao zadovoljavajuće rješenje tako što su propisali rok od šest mjeseci za procesuiranje svih predmeta, ali od pravila izuzimajući one koji prerastu u upravni ili krivični postupak pred sudom višeg nivoa.

I trenutni metod transkribovanja postupaka može doprinjeti tome da se postupak oduži pa bi PAO-i trebali razmotriti mogućnost digitalizacije, odnosno korištenja softvera za transkripciju i tako uštedjeti i na vremenu i na novcu.

Priručnik o istražnim i disciplinskim postupcima Konfederacije računovođa Azije i Pacifika (engl. skr. CAPA) nudi izvrsne smjernice PAO-ima koji žele preispitati i ojačati svoje disciplinske postupke.

Istrage i sankcionisanje su očito kompleksna problematika i iziskuju dalje razmatranje relevantnih izazova i najboljih praksi. Postojani i kredibilni disciplinski postupci bi svakako omogućili da sve uključene strane iz njih izađu s više povjerenja kako u PAO-e tako i u računovodstvenu profesiju uopšte. Vjera u naš cijeli finansijski sistem tokom krize je garancija brzog oporavka nakon iste.

Ukoliko je Vaš PAO imao zanimljivo iskustvo sa savladavanjem izazova koji se odnose na jačanje sistema za provođenje istražnih radnji i izricanje disciplinskih mjera u Vašoj jurisdikciji, IFAC bi volio objaviti članak o tome zajedno s člancima poput sljedećih: